چچ

آنچه باید درباره قانون جدید چک بدانید

با اجرای قانون جدید چک از ابتدای سال 1400، تکالیف مهمی برای صادرکنندگان، انتقال‌دهندگان و ذی‌نفعان این چک‌ها تعیین شده است. در این صفحه تلاش کردیم، هر آنچه لازم است در مورد قانون جدید چک بدانید ارائه کنیم و به ابهامات و پرسش‌های احتمالی شما مشتریان ارجمند پاسخ دهیم.

نکته مهم:
تا زمان پایان برگ‌های دسته‌چک‌های قدیمی و دریافت دسته‌چک‌های جدید، صدور و وصول چک‌ها به شکل سابق تداوم می‌یابد.

بروشور
قوانین چک‌های جدید
ویژگی‌ها، الزامات و محدودیت‌ها

نسخه وب | نسخه PDF

مشخصات ظاهری چک‌های جدید

 • رنگ چک‌های جدید بنفش است.
 • در بالا و سمت چپ هر برگ چک یک شناسه یکتای ۱۶ رقمی درج شده و بارکد نیز روی آن چاپ می‌شود.
 • همچنین عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» روی این چک‌ها مشاهده می‌شود.

الزامات قانونی

مهم‌ترین الزامات در قانون جدید چک برای صادرکنندگان، انتقال‌دهندگان و ذی‌نفعان شامل موارد زیر است:

 • لزوم ثبت تمام چک‌های جدید در سامانه صیاد، هنگام ثبت، تأیید و انتقال
 • ممنوعیت دارندگان چک برگشتی رفع سوء‌اثر‌نشده، از صدور چک جدید و ثبت آن در سامانه صیاد
 • لزوم صدور چک‌ در وجه ذی‌نفع مشخص و ممنوعیت صدور آن در وجه حامل
 • جایگزینی پشت‌نویسی چک‌های طرح جدید از طریق ثبت انتقال در سامانه صیاد

ثبت، صدور و انتقال چک در سامانه صیاد

با اجرای قانون اخیر چک، صدور چک‌های جدید مستلزم ثبت در سامانه صیاد توسط صادرکننده است. برای دریافت چک نیز، گیرنده باید با ورود به سامانه صیاد، تاییدیه خود (تایید دریافت) را ثبت کند. همچنین نقل‌وانتقال چک نیازمند ثبت مراتب انتقال در این سامانه است. برای مشاهده راهنمای عمومی صدور، دریافت و انتقال چک‌های جدید اینجا کلیک کنید.

راهکارهای بانک اقتصادنوین برای ثبت، صدور وانتقال چک‌های جدید

اپلیکیشن همراه نوین

بانک اقتصادنوین با هدف تسهیل بهره‌مندی هرچه بیشتر مشتریان حقیقی و حقوقی از خدمات غیرحضوری، قابلیت ثبت، تایید، انتقال و استعلام چک در سامانه صیاد را در اپلیکیشن همراه‌نوین فراهم کرده است.
با ورود به این اپلیکیشن و بخش مدیریت چک می‌توانید به‌راحتی از خدمات ثبت، تایید، انتقال و استعلام چک بهره‌مند شوید. (راهنمای خدمات مدیریت چک در همراه‌نوین)
اگر تاکنون همراه‌نوین را فعال نکرده‌اید برای استفاده از این خدمات کافی است اپلیکیشن همراه‌نوین را دانلود و نسبت به فعال‌سازی غیرحضوری و دریافت نام کاربری و رمز عبور آن اقدام کنید.

دانلود همراه‌نوین فعال‌سازی غیرحضوری همراه‌نوین

اینترنت‌بانک اقتصادنوین

(به‌زودی)

شعب بانک اقتصادنوین

توصیه ما برای دسترسی راحت و سریع به خدمات مدیریت چک استفاده از همراه نوین و اینترنت بانک اقتصادنوین است. اما همکاران ما در تمام شعب بانک اقتصادنوین آماده هستند این خدمات را به‌صورت حضوری به شما ارائه دهند.

فرایند وصول چک‌های ثبت‌شده در سامانه صیاد

مالک نهایی چک (آخرین ذی‌نفع) در تاریخ سررسید آن، می‌تواند با مراجعه به شعبه هر کدام از بانک‌های کشور مبلغ چک را وصول کند. به‌این‌ترتیب بانک موظف خواهد بود پس از انجام استعلام‌های لازم از سامانه صیاد، نسبت به مالکیت شخص ذی‌نفع (شخصی که وجه چک به‌حساب او واریز خواهد شد) اطمینان حاصل کرده و اقدام‌های لازم را انجام دهد. در صورت کسری حساب صادرکننده (شخصی که چک در ابتدا متعلق به او بوده است)، ذینفع می‌تواند مبلغ موجود در آن حساب را طلب کرده و خواهان پرداخت مبلغ کسری چک از محل مبالغ موجود در سایر حساب‌های انفرادی ریالی صاحب حساب در همان بانک (به ترتیب اعلامی توسط بانک مرکزی) شود.

فرایند برگشت زدن چک و دلایل آن

بانک در موارد زیر، مجاز به پرداخت وجه چک نیست و بر اساس درخواست دارنده چک، موظف است غیرقابل پرداخت بودن چک را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کرده و با دریافت کد رهگیری گواهینامه عدم پرداخت را مطابق شرایط و تشریفات مقرر در قانون صادر کند.

 • کافی نبودن موجودی حساب‌جاری و عدم امکان تامین وجه چک از محل سایر حساب‌های صادرکننده آن در همان بانک به شرح مندرج در ضوابط ابلاغی بانک مرکزی.
 • منطبق نبودن امضای مندرج در چک با نمونه امضای معرفی‌شده توسط مشتری یا وکیل/نماینده قانونی او در حدود عرف بانکداری.
 • تشخیص اختلاف در مندرجات برگه چک در چارچوب قوانین و مقررات مربوط
 • صدور دستور عدم پرداخت توسط صادرکننده یا ذینفع یا قائم‌مقام قانونی آن‌ها، در چارچوب ماده (14) قانون
 • بسته بودن حساب‌جاری یا انسداد تمام موجودی یا بخشی از آن (به‌موجب قانون، دستور مرجع قضایی یا مشتری) و عدم امکان تامین وجه چک از محل سایر حساب‌های صادرکننده آن در همان بانک
 • قلم‌خوردگی در متن چک (در صورت فقدان ظهرنویسی مرتبط با تصحیح قلم‌خوردگی)
 • منطبق نبودن مندرجات برگ چک با اطلاعات ثبت‌شده در سامانه صیاد
 • سایر موارد به‌موجب قوانین و مقررات موضوعه

محدودیت‌های دارندگان چک برگشتی

در قانون جدید چک، بعد از ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، این سامانه مراتب را به‌صورت برخط به تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری اطلاع می‌دهد. پس از گذشت 24 ساعت، تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری حسب مورد مکلف‌اند تا زمانی که از چک برگشتی رفع سوءاثر نشده است، محدودیت‌های زیر را نسبت به صاحب حساب و امضاکننده چک برگشتی اعمال کنند:

 • عدم امکان افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت‌بانکی جدید؛ حتی صدور المثنی/ تمدید تاریخ اعتبار کارت/ کارت اعتباری و تسهیلات خرد.
 • مسدود شدن وجوه تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک‌ها یا موسسات اعتباری موجود است به میزان کسری مبلغ چک و به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی.
 • عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی یا ریالی.
 • عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی.
آدرس کوتاه شده:

اپلیکیشن همراه نوین

موبایل بانک اقتصادنوین

دانلود pwa دانلود